10 przyczyn nadmiernego pocenia

Nadmierne pocenie się (hiperhydroza) dotyczy całego ciała lub wybranych jego fragmentów. Może wynikać z naszych uwarunkowań genetycznych, ale również występować jako objaw jednostki chorobowej. Poznaj więc 10 przyczyn nadpotliwości.

Badanie lekarskie

Pocenie się to naturalna reakcja fizjologiczna zachodząca w naszym organizmie. Związane jest ono między innymi z regulacją temperatury ciała, z usuwaniem szkodliwych substancji, czy z zapewnianiem skórze właściwego pH. Natomiast nadmierne pocenie się często może występować jako objaw jednostki chorobowej. W wielu przypadkach dotyczy również:

  • kobiet w ciąży,
  • kobiet w okresie menopauzalnym,
  • osób nadużywających alkoholu,
  • osób zmagających się z silnym stresem.

10 przyczyn nadpotliwości

Poniżej przedstawiamy Wam 10 przyczyn nadpotliwości, z czego największą uwagę zwracamy na choroby, którym może towarzyszyć wzmożona potliwość.

1. Nadczynność tarczycy

Nadmierna potliwość często dotyczy osób zmagających się z nadczynnością tarczycy i wynika z podwyższenia stężenia hormonów trójjodotyroniny i tyroksyny (T3 i T4). 

Przeczytaj również: 15 objawów nadczynności tarczycy

2. Cukrzyca

Nadmierną potliwość często zgłaszają również diabetycy zarówno w przypadku cukrzycy typu I, jak i cukrzycy typu II. Między innymi źle kontrolowana cukrzyca, zbyt wysokie dawki insuliny lub leków hipoglikemizujących prowadzą do hipoglikemii, czyli stanu, w którym dochodzi do znacznego obniżenia stężenia glukozy we krwi. Wówczas w naszym organizmie następuje zwiększony wyrzut adrenaliny, która ma za zadanie przeciwdziałać hipoglikemii. W efekcie dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych oraz do aktywacji gruczołów potowych.

Co więcej, u diabetyków na skutek uszkodzenia nerwów szyjnych i skroniowych może występować tak zwane pocenie smakowe. Wówczas obserwuje się zwiększoną potliwość w czasie spożywania posiłków, zwłaszcza w okolicach twarzy, szyi, skóry głowy, a także niekiedy na klatce piersiowej.

3. Choroba Parkinsona

Nadmierne pocenie się to objaw występujący również w przebiegu choroby Parkinsona. Zwiększona potliwość spowodowana jest uszkodzeniem włókien nerwowych i występuje w okolicach głowy i szyi.

4. Otyłość

Kolejną przyczyną nadmiernej potliwości może być otyłość. Ze względu na zwiększoną masę ciała osoby zmagające się z otyłością potrzebują więcej energii, aby wykonać nawet proste, codzienne czynności. Tym samym dochodzi do zwiększonej produkcji ciepła, a organizm reguluje temperaturę ciała poprzez pot. Również tkanka tłuszczowa jest izolatorem, który podnosi temperaturę ciała.

U osób z nadwagą i otyłością nadpotliwość obserwuje się zwłaszcza w okolicach pach, piersi, narządów płciowych, pośladków, brzucha.

5. Niewydolność serca

Ból w klatce piersiowej
Nadpotliwość występuje w przebiegu niewydolności serca

Nadmierne pocenie się związane jest również z niewydolnością serca i może zwiastować zawał. Potliwość wynika z tego, że serce tłoczy mniejsze ilości krwi do naczyń krwionośnych, przez co dochodzi do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi oraz do zmniejszonego dopływu krwi do nerek. To powoduje natomiast zatrzymanie płynów w organizmie oraz aktywację gruczołów potowych w celu usuwania nadmiaru wody. 

Sprawdź: 15 naturalnych sposobów na obniżenie ciśnienia

6. Chłoniak Hodgkinga

Nadmierne pocenie się może występować w przebiegu niektórych chorób nowotworowych, w tym przy chłoniaku Hodgkinga (ziarnicy złośliwej). Wzmożona potliwość występuje głównie w nocy.

7. Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy może natomiast stanowić przyczynę nocnych potów.

8. Obturacyjny bezdech senny

Wzmożona potliwość w ciągu nocy może wynikać również z obturacyjnego bezdechu sennego. Nadmierne pocenie dotyczy najczęściej okolic szyi, a także górnej części ciała.

9. Przyjmowanie niektórych leków

Nadmierna potliwość może też stanowić skutek uboczny przyjmowania niektórych leków, w tym między innymi: leków przeciwdepresyjnych, selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, pochodnych dibenzodiazepiny, opioidowych leków przeciwbólowych, leków przeciwbólowych (np. paracetamol, ibuprofen, aspiryna), leków stosowanych w chorobach układu sercowo-naczyniowego.

10. Niedobór witaminy B12

Jak dowodzą badania naukowe, nadmierne pocenie się może wynikać z niedoboru witaminy B12. Związane jest to z neuropatią, czyli z uszkodzeniem nerwów obwodowych.

 

 

 


Bibliografia

A. Prystupa, A. Kowal, J. Mosiewicz, W. Myśliński, Hyperhydroza – objawy, diagnostyka i leczenie na podstawie opisu przypadku, Medycyna Ogólna 13(4), 2007 (dostęp online) https://www.monz.pl/pdf-91758-26034?filename=HYPERHYDROSIS%20_%20SYMPTOMS_.pdf

J. Dutkiewicz, A. Friedman, Diagnostyka zaburzeń autonomicznych w chorobie Parkinsona, Wiadomości Lekarskie, vol. LXXIII, 2020 (dostęp online) https://www.researchgate.net/profile/Andrzej-Friedman/publication/343366090_Diagnosis_of_autonomic_disorders_in_Parkinson's_disease/links/6026578645851589399b0e4e/Diagnosis-of-autonomic-disorders-in-Parkinsons-disease.pdf

https://dietetycy.org.pl/hipoglikemia-poposilkowa/

https://www.doz.pl/czytelnia/a2843-Nadmierne_pocenie_sie_hiperhydroza__przyczyny_i_leczenie._Co_stosowac_na_nadpotliwosc

https://diag.pl/pacjent/artykuly/nadmierna-potliwosc-przyczyny-te-badania-pomoga-w-diagnozie/