Aloes na twarz – jak stosować? Poznaj efekty i domowe przepisy

Nawilża, odżywia, łagodzi – tak właśnie działa aloes na twarz. W jaki sposób używać żelu aloesowego? Czy sprawdzi się do pielęgnacji każdego typu cery? Jak wykonać domowe kosmetyki z aloesem? Poznaj efekty, właściwości i zastosowanie witaminowej bomby, jaką jest aloes.

Liście aloesu przecięte na pół z żelem aloesowym

Aloes – jakie ma właściwości? 

W liściach aloesu znajduje się bezbarwny sok, który ma konsystencję żelu. To właśnie on pomoże nam w pielęgnacji cery. 

Miąższ aloesu jest źródłem substancji, które w pozytywny sposób wpływają na nasze zdrowie i urodę. 

  •  Aloes jest bogaty w witaminy: w witaminę A, C, E, niacynę (witamina B3), cholinę (witamina B4), kwas foliowy (witamina B9). 
  • W swoim składzie zawiera mikroelementy: cynk, potas, mangan, magnez, wapń, selen, chrom, sód. 
  • Jest źródłem steroli roślinnych, aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych. 

Aloes może być stosowany zewnętrznie – do pielęgnacji skóry i włosów – ale również i doustnie – w postaci soku aloesowego. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe, nawilżające, bakteriobójcze, łagodzące oraz oczyszczające. 

Aloes na twarz – dlaczego warto go stosować? 

Aloes stosowany na twarz poprawi ogólną kondycję naszej cery. Przede wszystkim ją nawilży, zregeneruje, złagodzi również stany zapalne, podrażnienia oraz zmiany trądzikowe. Żel przyspiesza gojenie się drobnych ran, przywraca skórze naturalne pH, wpłynie na jej elastyczność. 

Aloes wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, bakteriobójcze, nawilżające, łagodzące oraz oczyszczające. Regeneruje skórę, poprawia jej elastyczność, łagodzi stany zapalne, podrażnienia i zmiany trądzikowe. 

Miąższ aloesowy ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Jest składnikiem kremów, balsamów, maseczek do twarzy oraz peelingów. W dalszej części artykułu przedstawimy Wam domowe przepisy na aloesowe maseczki, kremy, toniki oraz peelingi.

Przeczytaj także: Zioła na trądzik pospolity – 10 ziół o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym

Jak używać żelu aloesowego? 

Liście aloesu przecięte na pół
Żel aloesowy ma wiele zastosowań na skórę

Żel aloesowy może mieć wiele zastosowań. Poniżej prezentujemy zastosowania aloesu na twarz. 

Zastosowania aloesu do pielęgnacji cery: 

  • aloes jako serum,
  • aloes pod krem nawilżający (wzmocni efekt nawilżenia),
  • aloes jako okład pod oczy – niweluje cienie pod oczami i zmniejsza opuchliznę,
  • aloes jako opatrunek dla skóry po poparzeniu słonecznym,
  • aloes jako opatrunek dla podrażnionej, zaczerwienionej skóry,
  • aloes jako baza pod makijaż – dobrze nawilży oraz nie spowoduje nadmiernego przetłuszczania się cery,
  • aloes na trądzik i zmiany skórne – dzięki działaniu przeciwzapalnemu wpłynie na zmniejszenie się wyprysków oraz zaskórników,
  • aloes na rozjaśnienie blizn i przebarwień,
  • aloes do złagodzenia dolegliwości związanych z ukąszeniami owadów. 

Aloes można również stosować do pielęgnacji przesuszonej skóry pięt, łokci, kolan oraz jako opatrunek na drobne rany. Dobrze sprawdzi się również w roli zamiennika balsamu do ciała – złagodzi podrażnienia powstałe po zabiegu depilacji, pomoże w walce z rozstępami. 

Aloes nie powinien stanowić zamiennika codziennego kremu nawilżającego. Zaleca się stosowanie go jako bazy pod kremy. 

Warto wiedzieć, że jeżeli stosujemy aloes na twarz, to nie powinien on stanowić zamiennika lub alternatywy dla naszych kremów. Dlaczego? Pomimo działania nawilżającego i regenerującego może on nie spełnić wymagań np. bardzo suchej cery. Nieodpowiedni poziom nawilżenia doprowadza wtedy do poważnych konsekwencji. Polecamy stosowanie żelu aloesowego jako dodatku do kremów codziennych. 

Zapoznaj się: Masaż kamieniem gua sha – naturalny lifting twarzy

Czy aloes można stosować do pielęgnacji każdej cery? 

Aloes może być stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Skóra sucha, bardzo sucha, odwodniona doceni jego właściwości nawilżające. W przypadku skóry trądzikowej (trądzik pospolity i trądzik różowaty) aloes pomoże w walce ze zmianami trądzikowymi i zadziała przeciwzapalnie. Skóra naczynkowa doceni go za działanie łagodzące i kojące, a cera tłusta i mieszana zostaną odpowiednio nawilżone bez zbędnego zapychania i efektu świecenia. Również osoby z cerą dojrzałą mogą sięgać po żel aloesowy, ponieważ poprawia on elastyczność wiotkiej skóry. 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania aloesu na twarz? 

Tak jak wspomnieliśmy, aloes nadaje się stosowania przy każdym rodzaju cery. Może jednak przyczynić się do powstawania reakcji alergicznych. Przed pierwszą aplikacją miąższu na twarz warto wykonać próbę uczuleniową. Wystarczy, że odrobinę żelu nałożymy np. na skórę za uchem. Jeżeli pojawi się zaczerwienienie, swędzenie lub inne niepożądane skutki uboczne, to oznacza, że nie powinniśmy stosować aloesu w naszej pielęgnacji. 

Jak wykonać żel z aloesu? 

Żel aloesowy przygotowujemy z rośliny doniczkowej. Najlepiej, aby miała ona kilka lat, ponieważ im roślina jest starsza, tym występuje w niej wyższe stężenie dobroczynnych substancji. Warto wybierać grube liście, które odcinamy przy samej łodydze. Powinny one mieć jednolitą barwę. Polecamy również sprawdzić, czy są zdrowe, wolne od pleśni lub uszkodzeń. 

Zerwane liście aloesu myjemy oraz osuszamy, np. ściereczką lub papierowym ręcznikiem kuchennym. Krawędzie przecinamy nożem lub nożyczkami oraz oddzielamy twardą skórkę od miąższu. Następnie aloes kroimy np. na plasterki. 
Ostatnim krokiem jest wyciśnięcie soku aloesowego oraz wykonanie gładkiego żelu za pomocą blendera. 

Sprawdź: Aloes na włosy – domowe sposoby na zdrowe włosy

Jak zrobić domowe maseczki z aloesu? 5 przepisów

Aloesowe maseczki na twarz możemy wykonać samodzielnie. Jakich użyć składników prócz żelu aloesowego? Możemy wykorzystać kurkumę, miód, oliwę z oliwek lub sodę oczyszczoną. 

Żel aloesowy możemy również stosować samodzielnie. Wystarczy, że nałożymy go tak jak maseczkę i pozostawimy na twarzy na 15 minut. Po upływie tego czasu zmywamy go letnią wodą. 

Maseczka z aloesu i kurkumy do cery tłustej 

Maseczka z aloesu i kurkumy dedykowana jest skórze tłustej oraz ze skłonnościami do występowania zmian trądzikowych. Aloes neutralizuje wydzielanie sebum, działa przeciwzapalnie, wyrównuje koloryt cery oraz nadaje jej blasku. 

Składniki: 

  • 1 łyżka stołowa żelu aloesowego,
  • ¼ łyżki stołowej kurkumy,
  • 2 łyżki stołowe hydrolatu wody różanej. 

Wykonanie: 

Mieszamy ze sobą żel aloesowy, kurkumę oraz wodę różaną do momentu uformowania się gęstej pasty. Maseczkę nakładamy na twarz, pozostawiamy na 20 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą. 
Uwaga: Kurkuma może pozostawić żółtawy odcień na skórze. To naturalna reakcja – wystarczy ponownie umyć twarz.

Maseczka z aloesu i sody oczyszczonej 

Maseczka z sodą oczyszczoną wpłynie na elastyczność skóry oraz złagodzi trądzik. Polecana jest dla osób z cerą trądzikową oraz cerą dojrzałą. 

Składniki: 

  • 1 łyżka stołowa żelu aloesowego,
  • 1 łyżka stołowa sody oczyszczonej. 

Wykonanie: 

Musimy zmieszać ze sobą żel aloesowy oraz sodę oczyszczoną, tak, aby powstała gęsta maseczka. Następnie aplikujemy ją na twarz i pozostawiamy na 5 minut. Na końcu zmywamy ją letnią wodą. 

Przeciwzmarszczkowa maseczka z aloesu 

Maseczka przeciwzmarszczkowa ma za zadanie nadać skórze blask, przywrócić jej elastyczność, wygładzić oraz nawilżyć. Wszystkie składniki maseczki są źródłem witaminy C, która jest naturalnym antyoksydantem i bierze udział w procesie produkcji włókien kolagenowych. 

Składniki: 

  • 2 łyżki stołowe żelu z aloesu,
  • 1 ugotowany ziemniak,
  • 1,5 łyżki stołowej oliwy z oliwek,
  • 10 kropli wyciśniętego soku z cytryny. 

Wykonanie: 

Jednego obranego ziemniaka gotujemy w wodzie bez dodatku soli. Następnie rozgniatamy go do konsystencji papki oraz mieszamy z aloesem, oliwą z oliwek i z sokiem z cytryny. Maseczkę nakładamy na twarz, omijając bliskie okolice oczu i ust. Pozostawiamy ją na 20 minut i zmywamy letnią wodą. Zabieg można powtarzać maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Przeczytaj: Maść tranowa – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Maseczka nawilżająca z aloesu i ogórka

Maseczka z aloesu i ogórka dedykowana jest cerze suchej oraz dojrzałej. Dzięki prozdrowotnym składnikom maska koi, nawilża i przywraca skórze jędrność. 

Składniki: 

  • 2 łyżki stołowe żelu aloesowego,
  • ½ ogórka,
  • mąka ryżowa. 

Wykonanie: 

Na początku kroimy ogórka na plasterki, wkładamy do blendera i miksujemy do uzyskania papki. Następnie dodajemy do niego aloes. Składniki mieszamy. Jeżeli w tym momencie nasza maseczka jest zbyt rzadka, to wystarczy do niej dodać mąkę ryżową. Papkę nakładamy na twarz i szyję oraz pozostawiamy na 15 minut. Na końcu spłukujemy chłodną wodą. 

Maseczka z aloesem i miodem 

Aloes oraz miód doskonale odżywią, nawilżą oraz zregenerują skórę. Nadają się do każdego typu cery. 

Składniki: 

  • 1 łyżka stołowa żelu z aloesu,
  • 1 łyżka stołowa płynnego miodu. 

Wykonanie: 

Aloes oraz miód mieszamy ze sobą do uzyskania gęstej konsystencji. Maseczkę aplikujemy na twarz i pozostawiamy na 15 minut. Po upływie czasu zmywamy ciepłą wodą. 

Aloes na twarz – naturalny krem

null
Domowy krem z aloesu nawilży oraz zregeneruje skórę

Żel aloesowy może być składnikiem naturalnych kremów do twarzy. Przedstawiamy przepisy na krem nawilżający oraz krem na przebarwienia. 

Krem nawilżający z aloesem i ogórkiem

Krem nawilżający prócz poprawy nawilżenia zapewni naszej skórze elastyczność, ujędrni ją oraz zmniejszy obrzęki, np. pod oczami. 

Składniki: 

  • 5 średnich liści aloesu,
  • ogórek,
  • mały słoiczek lub pudełko. 

Wykonanie: 

Z liści aloesu wykonujemy żel aloesowy – z 5 liści powinniśmy otrzymać około pół szklanki żelu. Ogórka musimy obrać ze skórki, pokroić oraz zmiksować w blenderze. Gotową papkę mieszamy z żelem aloesowym i umieszczamy ją w słoiczku. Nasz krem jest gotowy. Należy go przechowywać w lodówce. Stosujemy go dwa razy dziennie – rano i wieczorem. 

Uwaga: Na powierzchni kremu możemy zauważyć delikatną piankę. To naturalny efekt, który samoistnie zniknie po kilku godzinach przechowywania w lodówce. 

Krem na przebarwienia z aloesu i cytryny 

Naturalny, domowy krem z aloesu i cytryny delikatnie rozjaśni przebarwienia. 

Składniki: 

  • 5 średnich liści aloesu,
  • 250 ml mleka,
  • 1 łyżka stołowa wyciśniętego soku z cytryny,
  • mały słoik lub pudełko. 

Wykonanie: 

Żel aloesowy mieszamy z mlekiem i sokiem z cytryny. Mieszankę umieszczamy w blenderze i miksujemy. Na końcu przekładamy ją do słoiczka. Krem nakładamy na noc na twarz i szyję, a rano go zmywamy. 

Jak wykonać tonik oraz peeling z aloesu? 

Z żelu aloesowego możemy w szybki i łatwy sposób wykonać domowy tonik oraz peeling.

Tonik aloesowo-cytrynowy 

Tonik ma za zadanie nawilżyć oraz rozjaśnić naszą skórę. Stosujemy go dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Domowy tonik przechowujemy w lodówce maksymalnie przez tydzień. 

Składniki: 

  • 0,5 szklanki żelu aloesowego,
  • 0,5 cytryny,
  • 0,5 ogórka,
  • buteleczka z atomizerem,
  • gaza. 

Wykonanie: 

Na początku wyciskamy sok z połowy cytryny oraz sok z ogórka. Jak dokładnie pozyskać sok z ogórka? Wystarczy go obrać, pokroić na plasterki oraz odcisnąć przez gazę do małej miseczki. Kolejnym krokiem jest wymieszanie soków z żelem aloesowym oraz umieszczenie mieszanki w blenderze. Po zmiksowaniu tonik przelewamy do butelki z atomizerem. 

Tonik z aloesem i rumiankiem

Tonik wykonany z aloesu i rumianku wykaże na naszej skórze działanie nawilżające, łagodzące oraz przeciwzapalne. 

Składniki: 

  • 0,5 szklanki żelu aloesowego,
  • 1 torebka herbaty rumiankowej,
  • woda destylowana,
  • butelka z atomizerem. 

Wykonanie: 

Gotujemy wodę destylowaną, a następnie zalewamy nią herbatę rumiankową. Po upływie 5 minut dodajemy żel z aloesu. Składniki mieszamy ze sobą oraz wstawiamy do lodówki na 30 minut. Na końcu przelewamy do butelki z atomizerem. Tonik stosujemy dwa razy dziennie. 

Peeling z aloesu i truskawek 

Peeling oczyszcza głębokie warstwy skóry, poprawia ukrwienie, ściera martwy naskórek, wyrównuje koloryt cery oraz odżywia. 

Składniki: 

  • 4 łyżeczki żelu aloesowego,
  • 4 duże truskawki,
  • 2 płaskie łyżeczki miodu. 

Wykonanie: 

Truskawki rozgniatamy, a następnie dodajemy do nich aloesowy żel oraz miód. Składniki mieszamy ze sobą, a mieszankę nakładamy na twarz kolistymi ruchami. Peeling pozostawiamy skórze na około 10 minut. Na końcu zmywamy letnią wodą. 

Aloesowy peeling cukrowy 

Peeling cukrowy z aloesem i cytryną ma właściwości rozjaśniające przebarwienia, a także łagodzące i zmniejszające widoczność porów. Aloes na twarz w takim wydaniu sprawi, że skóra będzie rozświetlona i nawilżona.

Składniki:

  • 2 stołowe łyżki żelu z aloesu, 
  • cukier trzcinowy,
  • kilka kropli wyciśniętego soku z cytryny. 

Wykonanie: 

Do niewielkiej ilości cukru trzcinowego dodajemy żel aloesowy oraz sok z cytryny. Mieszankę nakładamy na twarz kolistymi ruchami, a następnie zmywamy ciepłą wodą. 

 

 

Bibliografia

W. Czerwonka, Aloes w kosmetologii i dermatologii, Kosmetologia Estetyczna, 2016 (dostęp online) http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.3-4.pdf

I. Boniakowska, M. Burzyńska, J. Jeleń, M. Magnuszewska, Produkty naturalne dobroczynne i cenne dla kosmetologii: miód i produkty pszczele, czekolada, owoce granatu i winogron oraz aloes, Studenckie Zeszyty Naukowe. Kosmetologia, Nr 1 (1)/2016 (dostęp online) https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/kosmetologia_ebook.pdf#page=6

A. D. Kaźmierska, I. Bolesławska, J. Przysławski, Wpływ diety oraz fitoterapii w leczeniu trądziku pospolitego, Terapia i leki, 2020 (dostęp online) https://web.archive.org/web/20201013234032id_/https://www.ptfarm.pl/download/?file=File%2FFarmacja+Polska%2F2020%2F7%2F03_OG_Tradzik_pospolity_n.pdf